Diş Çıkaran Bebekler İçin Okunacak Dua

16.04.2020
105.272
Diş Çıkaran Bebekler İçin Okunacak Dua

Diş çıkaran bebekler için hangi dua okunur?

Diş çıkarma dönemi çocuklar için son derece zordur. Yetişkinler dahi diş ağrısı çekerken dayanamazken, bebekler de aynı acı karşısında huysuzlanır, yerinde duramaz ve sürekli ağlarlar. Bebeklerde diş çıkarırken ilaç kullanılması da tavsiye edilmez. Minik bebeğin vücuduna kimyasal madde girmesindense, soğuk uygulama yapılması daha iyidir.

Bebeklerin diş çıkarma döneminde oldukça huysuz olduğunu gören anneler, bebeklerin rahat diş çıkarması için dua olup olmadığını aramaya başlıyor. Allah yaratıcıdır ve o her şeye kadirdir. Bebeklerin diş çıkarma döneminde acı çekmelerine ve sürekli ağlamalarına anneler de tabidir ki üzülmektedir. Bebeklerin bu acılı dönemlerinde annelere söyleyeceğimiz şey; bebeklerin rahat diş çıkarması için dua edebilecekleridir. Bebekleri diş çıkarma döneminde olan anneler, bebeklerin rahat diş çıkarması için duayı öğrenmek veya okumak için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Buzdolabında bekletilmiş salatalık, havuç, yeşil soğan gibi yiyecekler, çocuğun eline verildiğinde diş ağrısı çektiği yere doğru götürdüğü görülür. Ancak sızı tam anlamı ile kesilmez. İşte tam da bu anlarda, her şeyin kurtarıcısı olan dualar ile Allah’tan ümit beklenmesi gereklidir. Hamile kalmak için dua olduğu gibi diş çıkaran bebekler için okunacak dua çeşitleri vardır ve okunduktan sonra Allah’ın izni ile bebekler daha kolay ve ağrısız diş çıkarır.

Diş çıkaran bebek için dua

Diş çıkaran bebek için dua
Diş çıkaran bebek için dua

Peygamber Efendimiz (SAV) vücutta oluşan ağrılar ve sızılar için 7 defa şu duanın okunmasını tavsiye etmiştir:

” Euzu billahi mineş-şeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. Euzu bi-izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziru.”

İnşallah, diş çıkaran bebek için dua 7 kez okunduğunda, dişler çok daha kolay ve ağrısız şekilde çıkacaktır.

Benzer şekilde Osman İbnu Ebil-As’ın rivayetine göre, Hz Muhammed (SAV) efendimiz, diş ağrısı çekenler için ellerini ağrının olduğu yere koyarak, “Min şerri ma ecidü min vecei haza” zikrinin bolca yapılmasını istemiştir. Siz de diş çıkaran bebeğe dua okuyarak, elinizi diş çıkaran yere koyarak inşallah şifa bulmasını sağlayabilirsiniz.

Diş çıkaran bebeğe okunacak dua

Diş çıkaran bebeğe okunacak dua
Diş çıkaran bebeğe okunacak dua

Kur’anı Kerim’in şüphesiz pek çok mucizesi ve insanoğlunun sorunlarına iyi gelen yanları vardır. Diş çıkaran bebeğe okunacak dua konusunda tavsiyelerden biri de şu duayı bolca okumaktır.

Ve lehû mâ sekene fil leyli ven nehâri ve hüves semiy’ul alim.

“Ve nunezzilu minel kur’âni mâ huve şifâun ve rahmetun lil mu’minîne ve lâ yezîduz zâlimîne illâ hasârâ(hasâran).”

Bebeklerde kolay diş çıkarma duası olarak bilinen bu duayı okurken, bebeğin dişinin yıktığı yanağına elinizi koymanız tavsiye edilir. Ağrılar için dua etmek, Hz. Peygamber Efendimiz’in uyguladığı sünnetlerden biridir. Hastalıkların şifası ve iyileşme sürecinin hızlanması için okunacak dualar, inşallah bebekler için de şifa olacaktır. Hiç şüphesiz kullarını şifasız bırakmayan Yüce Rab, yarattığı küçük kullarının da şifasını verecektir.

Bebekler için diş çıkarma duası

Bebekler için diş çıkarma duası
Bebekler için diş çıkarma duası

Bebekler için diş çıkarma duası ile faziletleri sahih hadis kaynaklarında belirtilmiş ve bol bol okunmaları tavsiye edilmiştir. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse ve tuz yemeye başladıysa, şu duayı az miktardaki tuzun üzerine okuyarak, çıkmaya çalışan diş ağrısı ile sızılarından bebeğinizi kurtarabilirsiniz. Diş çıkarma duası şu şekildedir:

“Ve nünezzilü minel uani ma hüve şifaün ve rahmetün lilmü1minyye üskün eyyühel vec’u billahillezi lehü ma sekeni filleyli venneharive sallallahü ala seyidine mühammedin ve ala alihi ve sahbihi ve selemle.”

Dua, bebeğin kolayca yiyebileceği az miktarda bir tuza okunur. Gerekirse tuza okunduktan sonra bebeğin suyuna da koyabilirsiniz. Suyun üzerine de 7 kez Fariha Suresi okunur ve karıştırılır. Allah’ın izni ile su bebeğin ağzında diş çıkan yere temas edince, bebek diş ağrı ve sızılarından kurtulacak ve rahatlayacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma duası her daim bir kâğıtta yanınızda olursa, sadece diş ağrısı değil diğer ağrılar için de okuyabilirsiniz. Ayrıca Allah’ın güzel esmalarından olan “Ya Şafi” adını da 100 kez zikredebilir, bebeğinizin yüzüne üfleyebilirsiniz. Ya Şafi kelime anlamı ile iyilik veren, iyileştiren anlamındadır. Bu nedenle ağrı, sızı çeken kişiler de bu güzel ismi bolca zikredebilirler.

Bebekler için diş çıkarma duası ile ilgili görüşleriniz ve sizin yaptığınız duaları bizimle paylaşmak için yorum yazabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Zahide dedi ki:

    Diş çıkaran bebekler gerçekten çok huzursuz oluyor. Dua rahatlaması için faydalı olacaktır

  2. Nurcan dedi ki:

    Dualar için teşekkür ederim Allah razı olsun Allah’ım tüm bebeklerin dişlerini rahatlıkla ferah birsekilde çıkarmasını nasip etsin inşallah 🤲🤲🤲🤲

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama aracı ile bebeğinizin cinsiyetini hamileyken ve hamile kalmadan kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.