Bebekleri için dua

Huysuz Bebekler ve Çocuklar İçin Dua

16.04.2020
26.068
Huysuz Bebekler ve Çocuklar İçin Dua

Huysuz bebekler için okunacak dua

Asi, söz dinlemeyen ya da kendini güvende hissetmeyen çocuklar çok çabuk ağlamaya ve huysuzluk yapma meyillidir. Ayrıca bu tür çocuklar istedikleri olmayınca ağlama krizlerine girerler, anne ve babalarına zor anlar yaşatırlar. Kural tanımayan, engellemeleri dinlemeyen, istekleri olmayınca asileşen çocuklar üzerindeki nazar ya da kem gözden kaynaklanan etkileri yok etmek için huysuz bebekler için okunacak dua ve esmaların iyileştirici gücüne sığınmak gereklidir.

Huysuz çocuğa sahip olan aileler, sabah namazından sonra çocuk halen uyurken ona 21 kez “Ya Şehit” diyebilir. Bu esnada elinin üzerine işaret parmağınızı koymalı ve kalpten inanarak bu zikri söylemelisiniz. En son çocuğunuzun yüzüne hafifçe üflemelisiniz. Göreceksiniz ki Allah’ın izni ile çocuğunuz daha sakin bir karakter yapısına bürünecektir. Sabah uyandığı zaman ise bir bardak suya 7 defa “Ya Mukit” okuyup, çocuğa içirirseniz çok yararlı olacaktır.

Bebekler için dua

Hz. Enes (R.A)’ın rivayetine göre Peygamber Efendimiz (SAV), huysuz bebekler için dua okunması konusunda, şu iki ayetin 7 kez çocukların kulaklarına okunmasını tavsiye etmiştir:

1. “Bismillahirrahmanirrahim. E fe gayra dinillahi yebğüne ve lehü eslememen fis semavati vel ardı tav an ve kerhen ve ileyhi yürceün.”

2. “Bismillahirrahmanirrahim. Üizüke bi kelimatillahi-t-tammeti min külli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin Lammetin.”

Huysuz Çocuklar İçin Okunabilecek Diğer Faydalı Dualar

  • 3 Cuma günü, ikindi namazlarından sonra çocuğun iç çamaşırına 1073 kez “İhdinas sıradal müstakim” okunursa, çocuk kötü huylarından vazgeçer. Eğer bu dua 21 gün boyunca yapılmaya devam ederse, çamaşıra değil çocuğun yüzüne karşı okunabilir.
  • Çocuğunun başının ön kısmındaki saçlardan nazikçe tutarak, alnına doğru Kadir Suresi’ni okuyan kişi, Allah (C.C) tarafından çocuğunda seveceği ve razı olacağı huyları görmeye başlar.
  • Çocuğun sakinleşmesi ve manevi yönden terbiyeli olması için her gün 41 kez Fatiha okunur ve çocuğa üflenir.
  • Allah’ın güzel esmaları “Ya Şehidü, Ya Raufu, Ya Mugsidu, Ya Halimu, Ya Hasibü, Ya Musavviru”, bir miktar suya 111 kez okunur ve bu su çocuğa içirilir. Bu şekilde 21 gün devam edilirse, huysuz uyumayan bebekler için dua okunduğundan onların sakinleştiği görülür.
  • Yeni doğan bebeğin, bazen hiçbir sorunu olmadan ağlaması ve anne karnını özlemesi yeni ebeveynleri çok yorar. Kolayca uyumayan, sürekli mızmızlanan bebekler kendlerini de annelerini üzer. Uyumayan huysuz bebeklere dua olarak Ahkaf Suresi’nin 15. ayetinin okunması da faydalı olacaktır. Bu dua bebeğin sakinleşmesi niyet edilerek 3 defa suya ya da 6 aydan küçük bebekler için anne sütüne okunur. Suyun / anne sütünün daha sonra bebeğe içirilmesi faydalı olacaktır. Bu dua çok kuvvetlidir ve kalpten gelen bir ihlas ile yapılmalı, fayda görüleceğine inanılmalıdır. Ahkaf Suresi’nin 15. ayeti şu şekildedir:

Ve vassaynâl insâne bi vâlideyhi ihsânen, hamelethu ummuhu kurhen ve vadaathu kurhen, ve hamluhu ve fisâluhu selâsûne şehran, hattâ izâ belega eşuddehu ve belega erbaîne seneten kâle rabbi evzı’nî en eşkure ni’metekelletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve en a’mele sâlihan terdâhu ve aslıh lî fî zurriyyetî, innî tubtu ileyke ve innî minel muslimîn”

Huysuz bebeğe okunacak dua olarak cuma saatlerinde ezandan sonra “Ali İmran” suresinin 83. ayetinin okunması da tavsiye edilmiştir. Mümkünse daha sonra Yasin suresinin okunması ve ardından okunan “Tüncina” bebekler için dua konusunda en faydalı olanlar arasındadır.

Allah tüm evlatları anne ve babalarına bağışlasın, inşallah!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama aracı ile bebeğinizin cinsiyetini hamileyken ve hamile kalmadan kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.